top of page

Hakkımda

Esra İZGİ

1983’te Antalya’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde öğrenciyken iç mekan tasarımı konusuna yoğunlaştı. Belçika Brugge Sanat Akademisi’nde bir yıl Mimarlık eğitimi aldı.

2007’de Bakü’de yer alan İlham Aliyev Yazlık Sarayı projesi ile başlayan kariyeri, 2011’e dek yat iç mimarisi ile devam etti. Hollandalı Art-Line firması ile birlikte yürüttükleri Vicem Vulcan 46 yatı Monaco Boat Show da “En İyi İç Tasarım“ ödülünü aldı.

2011’de İstanbul’a gelerek, konut ve ofis iç mimarisi üzerine çeşitli projelerde yer aldıktan sonra çalışmalarını 2013-2018 arasında kurucu ortağı olduğu Ella Mimarlık firması ile Kandilli’deki ofisinden sürdürdü. Bodrum Mandarin Oriental’da yaptığı villa projesi InStyle Home dergisi 2016 Ağustos sayısında yayınlandı.

 

Bugüne kadar; konut, ofis, yat, sergileme, butik otel, kafe, mağaza ve medya stüdyosu olmak üzere, orta ve küçük ölçekli 40’tan fazla projenin tasarımı, uygulanması ve kullanıma açılması süreçlerini takip etti, tamamladı.

 

2018 yılından itibaren iç mimari uygulamalar yapmayı bırakarak, freelance tasarım ve proje üretmeye devam etti. Bu dönemde tutkusunun ve kendisine iyi gelenin doğaya daha yakın konular olduğunun farkındalığıyla ilgi duyduğu bitkiler, ekolojik tasarım, ayurveda ve aromaterapi alanlarında çeşitli eğitimlere ve workshoplara katılarak derinlemesine öğrenmeye devam etti.

2021 Nisan ayında Eso Atelier markasını yarattı. Köklerinin Akdeniz’de, en kıymetli tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştiği topraklarda olmasının avantajıyla en temiz ve yüksek kalitede üretilen hammaddelere ulaşarak kendi doğal kozmetik koleksiyonunun formüllerini ve kokularını tasarladı.

 

Ürün tasarımcısı gözüyle aromaterapiyi birleştirerek, var olandan fark yaratan, bir hikayesi olan, kullanıcısına yalnızca nem veren bir karışım değil bir deneyim hediye eden, hikayesi olan bir koleksiyon oluşturmayı amaçladı. ‘Anadolu Bahçeleri’ isimli 6 farklı koku çeşidinden oluşan, ilhamını dört mevsimden, Anadolu'nun bölgelerinden, Ayurveda'dan ve elementlerden alan bir Vücut Bakım/Masaj Yağı koleksiyonu hazırladı.

Yerel bir üretici olmanın sorumluluk bilinciyle, hammadde tedarik seçimlerinde kaliteyle birlikte bilinçli üretim yapan genç çiftçileri ve organik tarım iş gücünde mültecilere de eşit fırsatlar sunan büyük üreticileri önceliklendirdi. Sıfır atık prensibini ve karbon emisyonunu düşürmeyi önemseyerek, yerelde bulamadığı tek ürün olan cam kozmetik ambalajlarını genelin aksine Çin yerine İtalya’dan temin ederek, geri dönüştürülmüş camdan üretilen şişeler ithal etmeyi seçti.

Şuan Eso Atelier üretimleri dünya markası otel spa’larında kullanılmakta olup; Esra İzgi, iyi niyetli üretimler yapmak üzere İstanbul’da çalışmalarına devam etmektedir.

 

Yabanci dil       :

Turkce_anadil, Ingilizce_ileri seviye, Flemenkce_orta ileri seviye

Ilgi alanlari      :

Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Aromaterapi, akrilik resim, sanat tarihi, seyahat

Gonulluluk Tecrubeleri ve Kisisel Gelisim :

Sanatla randevu kapsaminda Feride Celik sanat akimlari seminerleri katilimcisi; 2018

Bugday Dernegi Uyesi - TaTuTa Ekolojik Ciftlikler - bir ekociftlikte gonullu calismalar; Agustos 2018

Spolin Dogaclama Oyunculuk Teknigi Atolye Calismasi, baslangic seviyesi; 2011

AFS Gonulluleri Dernegi’nde aktif dernek uyeligi ve gonullu calismalar yapti; 2002-2005

AFS Kulturlerarasi Degisim Programi ile 1 yil Belcika’da degisim ogrencisi oldu; 2001-2002

Cesitli zamanlarda cesitli STK’larin egitimlerini tamamladi; proje yonetimi, ToT-egiticinin egitimi, iletisim becerileri, zaman yonetimi, networking gibi

Bilgisayar        :

AutoCAD , Adobe Photoshop , Rhinoceros , Google Docs-Sheets-Slides , MS Office

esra.jpg
Water Lilies.jpeg
bottom of page